CFD YATIRIMI

Finansal piyasalarda son yıllarda, esnek işlem yapma fırsatı sağlaması sebebiyle yaygın olarak kullanılmaya başlayan CFD, Türk yatırımcıların farkındalığının yeni yeni oluştuğu bir finansal ürün. CFD ya da Türkçe karşılığı ile fark sözleşmeleri, bir ürünün gelecekte oluşması beklenen fiyatına spekülatif amaçlı yatırım yapılması anlamına geliyor.

Forex piyasasının avantajları ile daha fazla gelir elde etme fırsatları sunan CFD yatırımlarının daha iyi anlaşılması adına öncelikle “CFD nedir?” üzerinde duralım:

CFD nedir

CFD kısaltması ContractforDifference (Fark Sözleşmesi) tümcesinin baş harflerinden oluşuyor. Gelecekteki beklentilerin satın alınması mantığına dayanan fark sözleşmeleri; hisse senetleri,  endeksler, tahvil ve bonolar konu olabiliyor.

Fark sözleşmeleri; hisse senetlerinde olduğu gibi aynı piyasa şartları ve kurallarıyla işlem görüyorlar fakat bir farkla:Vade tarihi.

Fark sözleşmelerinin vade başlangıç ve bitim tarihi var. Vade sonunda açık olan sözleşmeler otomatik olarak kapatılıyor. Sözleşme tarihi sonunda sözleşmeye konu olan ilgili ürünün fiyatı ile başlangıç fiyatı arasındaki fark hesaplanır ve kar – zarar belirlenir.